Chcesz być zdrowy? Wybierz… kuchnię śródziemnomorską!

 Kategoria Blog

W dobie dzisiejszych czasów świetne jest to, że jako Polacy możemy praktycznie na każdym kroku, w różnych restauracjach, próbować kuchni pochodzących z różnych stron świata. Każda z nich jest inna, ma inne składniki oraz kładzie nacisk na odmienny aspekt smakowy czy zdrowotny. Zobacz, dlaczego kuchnia śródziemnomorska to znakomity wybór, jeśli chcesz żyć długo i zdrowo!

Rejon ma znaczenie

Kuchnia śródziemnomorska nie jest taka jednolita i przewidywalna dla każdego państwa czy nawet obszaru. W rejonie basenu Morza Śródziemnego można wyróżnić trzy główne regiony, które różnią się od siebie podejściem do kuchni śródziemnomorskiej – region północnoafrykański, wschodnio – śródziemnomorski i południowo – europejski. Na południu Europy kuchnia stawia na aromatyczne zioła i zamiłowanie do dobrego wina. Na północy Afryki potrawy są natomiast bardziej wyraziste – pikantne przyprawy odgrywają tam główną rolę. Bez względu na region prym w kuchni śródziemnomorskiej wiodą owoce morza, ryby, jogurty (zwłaszcza gęste) oraz różne gatunki serów – najczęściej z mleka koziego lub owczego.

Ulubione składniki

Oprócz tych wyżej wymienionych kuchnia śródziemnomorska ma też inne składniki, bez których nie ma prawa się tak nazywać. Jednym z nich jest z pewnością oliwa z oliwek. W krajach śródziemnomorskich jest nazywana eliksirem zdrowia i długowieczności. Oliwa z oliwek zawiera witaminę E, K1 oraz duże ilości kwasu oleinowego. Oprócz oliwy z oliwek popularne są również oliwki – zielone i czarne, bogate w rozmaite składniki odżywcze. Szczególne miejsce w kuchni śródziemnomorskiej zajmują pomidory – w każdej postaci. Są używane jako podstawa dla sosów do makaronu, pizzy, ryb i owoców morza. Innymi popularnymi warzywami są też karczochy, brokuły, szparagi, cukinia czy aromatyczny czosnek.

Kuchnia śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych kuchni na świecie! Dlatego codziennie w każdej diecie znajdziesz u nas przynajmniej jedno danie typowe dla kuchni śródziemnomorskiej. Smacznego!